Iskanje zaposlitve

Domov
Zaposlitev
Delovna mesta
Iskanje službe
Povezave
Zakonodaja
Blog
Forum
Računovodstvo in lastno podjetje
Oglaševanje na klik

Podjemna pogodba

12/16/2013

0 Comments

 
  1. Podjemna pogodba: Kaj je in zakaj se uporablja?

Saj veste kako pravi star pregovor: 'Brez dela ni jela.' Kar seveda pomeni, da mora vsak človek dandanes služiti denar v zameno za to, da preživi. Vsaka stvar na stane in za vsako dobrino se je potrebno potruditi. Delo je tisto, s katerim dobivamo denar ter si omogočamo nakup raznih dobrin. Poznamo več vrst dela, vsekakor pa je povsod potrebno imeti urejen status oziroma vsaj podpisano določeno pogodbo. Vsak človek, kot delavec ima svoje pravice in obveznosti. Ste že slišali za podjemno pogodbo? Podjemna pogodba oziroma pogodba o delu je zapisana ter določena  Obligacijskem zakoniku Republike Slovenije.

    1. Kaj nam omogoča podjemna pogodba?
S podjemno pogodbo se podjemnik zavezuje, da bo opravil določen posel. Hkrati pa se naročnik zavezuje, da bo opravljeno delo ustrezno plačal. Definicija nam že sama pove, da je podjemna pogodba precej širok pojem, kar pomeni, da se večkrat uporablja za različne stvari. Je tako široko, da se lahko uporablja za vsa obrtna dela.


    1. Podjemna pogodba in prednosti
Vsaka pogodba ima določene člene, ki zagotavljajo pravice in obveznosti podpisnika. Podjemna pogodba ima, tako kot vse ostale pogodbe, določene prednosti. Katere so te prednosti podjemne pogobe?

  • delo se s podpisom podjemne pogodbe opravlja legalno

  • s podpisom podjemne pogodbe ni potrebna registracija oblike s.p. ali študentskega dela


Seveda pa ima tudi svoje slabosti, in sicer so:

  • je manj ugoden način dela oziroma poslovanja za delavca zaradi davčnih obveznosti


Sama sklenite podjemne pogodbe je zelo enostavna, če se obe stranki strinjata z določenimi pogoji, ki so zapisani v pogodbi. To seveda velja za katerokoli drugo pogodbo. Dela, ki jih lahko opravljate preko podjemne pogodbe so zelo raznolika. Največkrat pa ponavadi gre za fizična ali obrtniška dela ter razna popravila. Ena izmed popularnih oblik je tudi varstvo otrok. V primeru, da se opravlja dejavnost znanosti, umetnosti ali književnosti pa je podpisana avtorska pogodba.


    1. Podjemna pogodba in kaj omogoča?
Podjemna pogodba je način, kako lahko delo opravljate popolnoma zakonito. Seveda pa to pomeni, da ne smete zamenjati podjemno pogodbo z delovnim razmerjem oziroma zaposlitvijo. Sklenitev podjemne pogodbe namreč ne pomeni zaposlitve pri naročniku, prav tako pa ne pomeni, da imate dejavnosti samostojnega podjetnika. Podjemne pogodbe v veliki večini lahko opravljate v primeru, da ste brezposelna oseba oziroma študent. Velika slabost podjemne pogodbe je predvsem v tem, da omogoča izjemno šibko socialno varstvo.


Podjemna pogodba namreč krije le manjši del prispevkov za socialno varnosti, in sicer pokojninsko ter invalidsko zavarovanje ter zavarovanje za primer poškodbe pri delu ter poklicne poškodbe. Sami si morate urejati obvezno zdravstveno zavarovanje.


Vsekakor se je pred podpisom določene pogodbe potrebno pozanimati o tem, kaj dejansko podpisujete. Nikoli namreč niste dovolj obveščeni. Bodite previdni in premišljeni ter ravnajte tako, da bo dobro za vas.
0 Comments



Leave a Reply.

    Arhiv

    December 2013
    November 2013
    May 2013
    April 2013
    March 2013
    February 2013
    October 2012
    November 2010
    July 2010
    September 2009
    July 2009

    Kategorije

    All
    Bizniszase
    Brezposelni
    Dejavnost
    Delovno Mesto
    Demago
    Digitalni Tisk
    Iskalnik
    Iskanje Zaposlitve
    Komercialist
    Naklada
    Offset Tisk
    Povpraševanje
    Prevajanje
    Prihodek
    Prodaja
    Prosta Delovna Mesta
    Spletna Stran
    Tiskar
    Tiskarstvo
    Tiskovina
    Uspešna Prodaja
    Weebly
    Zakonodaja
    Zaposlitev
    Zaposlitveni Portal
    Zaposlovanje

    RSS Feed

Proudly powered by Weebly